Międzyzakładowa
Organizacja
Związkowa
ArcelorMittal Poland S.A. - Dąbrowa Górnicza


Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" - KOPALNIA ĆWICZEBNA
DĄBROWA GÓRNICZA, ul. Legionów Polskich 69Po zamknięciu w 1995 roku w Dąbrowie Górniczej Kopalni Węgla Kamiennego "Paryż" jedynym miejscem w mieście, w którym młode pokolenie może zapoznać się z pracą pod ziemią i tradycjami górniczymi, jest Kopalnia Ćwiczebna zlokalizowana w południowo-wschodniej części obszaru górniczego dawnego zakładu, funkcjonująca obecnie przy Muzeum Miejskim "Sztygarka". Jednocześnie jest ona jedynym obiektem tego typu na terenie całego Zagłębia Dąbrowskiego. W plebiscycie "Perły w Koronie Województwa Śląskiego 2010" zajęła wysokie 6 miejsce spośród 39 zgłoszeń. W uznaniu zasług dla rozwoju turystyki w tymże roku Muzeum Miejskie "Sztygarka" otrzymało dyplom Marszałka Województwa Śląskiego.

Kopalnia Ćwiczebna ubiega się o zamieszczenie jej na Szlaku Zabytków Techniki. Od 02.01.2010 roku została udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna o łącznej długości wyrobisk około 650 metrów, umiejscowionych na dwóch pokładach węglowych. Można w niej obejrzeć stanowiska szkoleniowe z zakresu mechaniki i elektryki oraz zabezpieczania wyrobisk górniczych za pomocą specjalistycznych obudów. W latach 1929-1994 Kopalnia Ćwiczebna służyła bowiem uczniom dąbrowskiej Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej, dając im możliwość zapoznawania się z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, wykonywania pomiarów z zakresu wentylacji, miernictwa podziemnego oraz odbywania zajęć z zakresu geologii. Od czerwca 2010 roku turyści mają możliwość przejścia ścianą węglową na głębokość 25 m (wcześniej było to 12 m) i przebywać w naturalnych warunkach pracy pod ziemią. Mogą obejrzeć podziemną kaplicę św. Barbary, a także wsiąść do "klasy górniczej", która służyła w kopalni do transportu ludzi, poznać działanie pompy odwadniającej oraz kopalnianych wentylatorów. Wykwalifikowana kadra zapoznaje również zwiedzających z techniką eksploatacji węgla w polskich kopalniach.

Na co dzień Kopalnia Ćwiczebna oblegana jest przez turystów nie tylko z Dąbrowy Górniczej, ale również ze Śląska i całego kraju. Gościła także odwiedzających z Ukrainy, Francji, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Cieszyła się ogromną frekwencją podczas akcji "Industriada 2010", promującej Szlak Zabytków Techniki w dniu 12 czerwca.

W ramach zlotu członków Stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski Muzeum Miejskie "Sztygarka" gościło11 września br. przedstawicieli zabytkowych obiektów z całego kaju, m.in. kopalń, sztolni, obiektów militarnych (twierdz, fortyfikacji, schronów i bunkrów z czasów II wojny światowej), średniowiecznych zespołów piwnic i składów miejskich. Podczas spotkania poruszono istotne dla podziemnej turystyki tematy, począwszy od ukazania jej jako nowego produktu na rynku i spraw marketingowo - reklamowych, poprzez omówienie roli podziemnych obiektów w strukturach organizmów miejskich do występujących pod ziemią zagrożeń i zagadnień ochrony w kontekście eksploatacji tychże tras.

Zachętą do odwiedzenia Kopalni Ćwiczebnej w Dąbrowie Górniczej mogą być niekonwencjonalne przedsięwzięcia, takie jak udostępnienie podziemi jako scenografii przedstawienia teatralnego lub jako miejsca akcji serialu telewizyjnego (w jej pomieszczeniach kręcony był jeden z odcinków "Detektywi"). 17 września 2010 r. odegrany został pod ziemią, przez artystów zgrupowanych w Stowarzyszeniu Promocji Kultury "Zielone Słońce" w Dąbrowie Górniczej, spektakl teatralny pt. "Święci osiedlowi", przedstawiający świat i ludzi ze społecznego marginesu zamieszkujących współczesne betonowe blokowisko, w którym dokonuje się szereg boskich cudów.

Uzupełnieniem wiedzy nabytej podczas zwiedzania Kopalni Ćwiczebnej jest stała wystawa pt.: "Historia, co srebrem i węglem pisana" informująca o rozwoju dąbrowskiego przemysłu. Wśród eksponatów znajdują się na niej tak cenne przedmioty jak "skarb hutnika" zawierający przeszło 1100 srebrnych denarów z XII i XIII wieku oraz płuczka polska z 1444 roku.

www.muzeum-dabrowa.pl .


Na tych stronach mogą być użyte skrypty zapisujące niektóre dane w postaci plików cookies (reklamy, sondy, statystyki itp). Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twoim komputerze. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w Twojej przeglądarce internetowej.

(C) 2007-2018 - Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" ArcelorMittal Poland S.A. - Dąbrowa Górnicza
- wszystkie prawa zastrzeżone - redakcja
e-mail -