Solidarnościowy Marsz Godności 17 listopada w Warszawie

W czwartek, 17 listopada br. w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja NSZZ "Solidarność", podczas której Związek chce głośno upomnieć się o interesy polskich rodzin i polskich pracowników. Główne hasło akcji - NSZZ "Solidarność" żąda 3xP - odnosi się do systemowego powstrzymania wzrostu cen energii, podwyżek płac w budżetówce oraz przyjęcia ustawy dotyczącej emerytur stażowych. Ale podczas manifestacji walczyć będziemy również o hutników!

Impulsem do organizacji ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie były decyzje regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność wprowadzające pogotowie protestacyjne na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Regionalna Solidarność domagała się wprowadzenia rozwiązań systemowych mających na celu obniżenie cen energii, czyli jednej z głównych przyczyn wysokiej inflacji.

Wysuwane Postulaty Solidarności zostały rozszerzone i dotyczą wszystkich - małych zakładów pracy, fabryk, ludzi zatrudnionych w budżetówce oraz ludzi pracujących w przemyśle.

Jak podkreśla Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności - Patrząc z naszej perspektywy, perspektywy mieszkańców Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, jesteśmy pełni obaw o przyszłość. Już odczuwamy kryzys. Już mamy wygaszony wielki piec w Dąbrowie Górniczej, już mamy kryzys w przemyśle stalowym związany po części z kryzysem w budownictwie. To się może posypać jak kostki domina. Przemysł, transport, usługi. Po kolei. A to oznacza katastrofę dla budżetów gospodarstw domowych.

Solidarność celem wymuszenia na rządzie odpowiednich działań zabezpieczających, zanim będzie za późno, organizuje manifestację, w której domaga się systemowego powstrzymania wzrostu cen energii, podwyżek płac w budżetówce oraz wywiązania się ze składanych obietnic w zakresie przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.

Powstrzymanie wzrostu cen energii

Drastyczny wzrost cen energii jest skutkiem polityki klimatycznej Unii Europejskiej i agresji Rosji na Ukrainę. Problem ten dotyczy każdego gospodarstwa domowego, a także każdego przedsiębiorstwa niezależnie od regionu czy branży. Aby temu przeciwdziałać rząd wprowadza skomplikowany system wsparcia dla poszczególnych firm, w tym firm energochłonnych, który jest pomocą publiczną i może zostać zakwestionowany przez Komisję Europejską. To z kolei oznacza upadłość znaczącej części polskiego przemysłu i utratę nawet miliona miejsc pracy.

Solidarność przekazała rządzącym własne projekty rozwiązań w tym zakresie. Związek domaga się systemowego rozwiązania, polegającego na ustaleniu maksymalnej ceny energii, jednakowej dla wszystkich i wsparcia wytwórców energii oraz odrzucenia unijnej religii klimatycznej, w tym systemu ETS, dekarbonizacji oraz pakietu "Fit for 55".

Podwyżki płac w budżetówce

Proponowany przez rząd poziom podwyżek (7,8%) w roku 2023 w zestawieniu z inflacją nie gwarantuje zachowania siły nabywczej wynagrodzeń w szeroko pojętej sferze finansów publicznych. Chodzi tu nie tylko o państwową sferę budżetową, ale również wszystkie obszary finansowane z pieniędzy publicznych, w tym przez samorządy. Solidarność domaga się podwyżek jeszcze w tym roku oraz 20% podwyżki w roku 2023 dla pracowników państwowej sfery budżetowej, oświaty, ochrony zdrowia, cywilnych pracowników sądów, prokuratur, służb mundurowych, wojska, pracowników jednostek samorządowych m.in. pracowników socjalnych, domów pomocy społecznej, administracji samorządowej.

Żąda również odmrożenia wskaźnika naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Przyjęcie ustawy dot. Emerytur stażowych

Sejm od blisko roku mrozi prace nad obywatelskim projektem Solidarności "Emerytura za staż", pod którym podpisało się 235 tys. obywateli. Prezydencki projekt natomiast, skierowany do sejmu w grudniu ub. roku nie miał nawet swojego pierwszego czytania. Rozwiązanie Związku zakłada możliwość przejścia na emeryturę po wykazaniu okresu ubezpieczeniowego 40 lat przez mężczyzn i 35 lat przez kobiety, bez względu na wiek. Solidarność żąda natychmiastowego odmrożenia prac i dialogu w tej sprawie. To kwestia wiarygodności Zjednoczonej Prawicy, która w 2015 roku zobowiązała się do przyjęcia takich rozwiązań.

Przewodniczący Związku - Piotr Duda podkreślił, że - w tej największej od lat manifestacji NSZZ Solidarność pójdziemy pod hasłami zahamowania wzrostu cen energii, realnych podwyżek w sferze finansów publicznych oraz wznowienia prac nad emeryturami stażowymi. W stolicy nie powinno zabraknąć nikogo, komu leżą na sercu te postulaty. A postulaty te dotyczą każdego obywatela.

Przygotowania do akcji idą pełną parą.